Strona GŁÓWNA
menu ŚWIAT


Wyprawy Małego Podróżnika: SZWECJA
lipiec 2013


Postscriptum do wyprawy czyli Umea Europejską Stolicą Kultury 2014


Wkrótce po naszym powrocie z wyprawy do Szwecji przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stanęły "lodowy dom", namiot taki jak tradycyjne lapońskie "kata" flankowane przez wielkie bryły lodu. To odwiedziła nas trasa zapowiadająca atrakcje jakie przygotowuje miasto Umea (na północy Szwecji), które zostało wyróżnione tytułem Europejska Stolica Kultury 2014!


Zorza. fot.: Fredrik Broman/Umea materiały prasowe


Umea to miejsce ciekawe i niezwykłe. Miasto kultury, edukacji i nauki. Miasto brzóz, Miasto ośmiu pór roku i niezwykłych smaków. Miasto do odkrycia podobnie jak północ Szwecji podobno zupełnie inna niż południe.


Panorama miasta. fot.: Per Lundberg/Umea materiały prasoweA teraz zapraszamy do zobaczenia jak Umea prezentowała się w Warszawie!


"Lodowy" dom przy Krakowskim Przedmieściu.Pierwszy lód na ulicach Warszawy... ze Szwecji!Wejdźmy do środka.W odwróconej piramidzie topi się lód spod koła polarnego
dając krystalicznie czystą wodę o wspaniałym smaku!Zaczynamy część oficjalną.Wita wszystkich Ambasador Szwecji w Polsce Staffan Herrström znakomicie mówiąc po polsku!Wieloletni burmistrz i obecny v-ce burmistrz Umea - Sven-Olof Edvinsson.Ogłoszenie kto dotarł do półfinałów konkursu Artists Caught by [Umea].Wszystko przebiegało w bardzo luźnej, przyjaznej atmosferze. Dowiedzieliśmy się o ośmiu porach roku w Umea
i jak są one wykorzystywane. Mogliśmy też skosztować miejscowych specjałów.Wspaniały wieczór zakończył występ piosenkarki, tancerki Lovisa Negga.
Łączy ona nowoczesność i ekspresję na scenie z tradycjami ludu Sami.


Zdjęcia: Krzysztof Kobus/TravelPhoto.pl
Translate
Zobacz!


Umea - Europejska Stolica Kultury 2014Umea - strona miastaUmea - turystykaNasze wyprawy


Szwecja 2009 - Varning Barn!Szwecja 2011 - Cudowna PodróżSzwecja 2013 - Tam gdzie rosną poziomkiKSIĄŻKA


Nasze szwedzkie perygrynacje opisujemy
w jednym z tomów naszej serii książek
podróżniczych dla National Geographic
"Mali Podróżnicy w Wielkim Świecie"