Michał i Staś zapraszają

POLSKA - miejsca ciekawe i niezwykłe.
MUZEUM IKON w Supraślu


Muzeum Ikon w Supraślu pewnie nie wzielibyście pod uwagę patrząc na spis atrakcji Podlasia jako "muzeum do zwiedzania rodzinnego z dziećmi". I tu byłby wielki błąd! Muzeum jest niezwykłe. Nie ma tu zwykłych sal wystawienniczych gdzie na ścianach powieszono w mniejszym lub większym porządku obrazy. Całe muzeum to jeden wielki spektakl "Światło-dźwięk", a sale zaaranżowano tak jakbyśmy poruszali się w prawosławnym klasztorze lub cerkwi. Muzeum fascynuje i może być wzorem jak można taki obiekt zaprojektować nie tylko w Polsce ale i w całej Europie.

Już pierwsza sala powoduje, że dzieci otwierają buzie ze zdumienia, a rodzicom szeroko się otwierają oczy. Ikony delikatnie podświetlone wiszą w niszach promieniując nie tylko kolorami, ale... no właśnie czymś więcej. Przecież to święte wizerunki pisane od wieków zgodnie z kanonem niby tak samo, ale ileż jednak różnorodności detali i zdobień zdołali ich twórcy wymyśleć. Ikon się nie maluje. Ikony się pisze. By namalować obraz wystarczy mieć farby i podłoże, by powstała ikona musi być wiara i ogromna wiedza.

"Prawdziwa" ikona to obraz na zagruntowanej desce gdzie tło jest często płaskorzeźbione i złocone. Postacie wydają się trochę odrealnione, unoszą się w powietrzu, mają wydłużone ciała jakby byli w ruchu ku niebu. To wszystko ma podkreślać ich stan uduchowienia i świętości. Do malowania wykorzystuje się naturalne barwniki. Wszystkie pozostałe składniki powinny być również jak najczystsze czyli pochodzące z ziemi, roślin, zwierząt. Tylko takie naturalne materiały zapewniają świętość ikonie.

Zbiory muzeum pochodzą często z udaremnionego przemytu wykrytego na naszej wschodniej granicy. Siedzibą Muzeum jest Pałac Archimandrytów, wchodzący w skład zabudowań monastyru supraskiego. Wiele lat trwała rekonstrukcja zniszczonej podczas wojny XVI-wiecznej cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Teraz cały kompleks cieszy oko pełnym blaskiem.

Każda z sal ekspozycji stałej jest inna. Pierwsza to Sala Kanonu gdzie możemy zobaczyć ikony zgodne z kanonem pisania ikon i dowiedzieć się jak powstały ikony. Kolejne sale to Sala Świątyni poświęcona ikonom w cerkwii, Sala Ikon Podróżnych, Świętych, Chrystusa, Matki Bożej i oczywiście sala lub raczej cela klasztorna gdzie pokazano warsztat mnicha piszącego ikony. Zwiedzaniu towarzyszy muzyka cerkiewna i wspaniale zaaranżowane oświetlenie. Godzina z przewodnikiem mija tu jak kilkanaście minut.

Kiedy wyjdziecie już z Muzeum, zejdźcie na nadrzeczny bulwar i przespacerujcie się do centrum Supraśla. Czeka tam na Was niezwykły klimat podlaskiego misteczka i sporo zabytków jak secesyjny pałac Buchholtzów (obecnie Liceum Plastyczne), drewniana zabudowa i piękny cmentarz ewangelicki z kaplicą Buchholtzów. Jak się zmęczycie to zasiądźcie w Alkierzu. To nie jest tylko restauracja i kawiarnia. To taka miejscowa wręcz instytucja kulturalna integrująca dobrą muzykę, spotkania z ciekawymi ludźmi, galerię, seanse kinowe i cudowne kresowe specjały...

PAMIĘTAJCIE: MUSICIE ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!!!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!Supraski monastyr.


Pierwsza sala Muzeum - Kanonu.


Sala Ikon Podróżnych.


Sala Świątyni.


Sala Fresków z supraskiej cerkwi.


...


...


Ikony Matki Bożej.


Cela Ikonopisarza.


Pamiętajcie, że to tylko mały fragment ekspozycji Muzeum Ikon w Supraślu.
Zobaczcie to na Własne Oczy!...::: powrót do menu POLSKA ...:::... początek strony :::...InfoMUZEUM IKON W SUPRAŚLU

Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

ul. Klasztorna 1
16-030 Supraśl
tel./fax. (85) 718 35 06,
kom. 509 336 829

WWW: www.muzeum.bialystok.pl/suprasl
(tam wszystkie informacje)

Muzeum prowadzi lekcje muzealne.Inne obiekty Muzeum Podlaskiego
  • Białystok - Ratusz
  • Białystok - Muzeum Historyczne
  • Białystok - Muzeum Wsi (skansen)
  • Białystok Muzeum Rzeźby A. Karnego
  • Tykocin - Muzeum w synagodze
  • Bielsk Podlaski - Ratusz
  • Choroszcz - Muzeum wnętrz pałacowych


Strona WWW Muzeum Podlaskiego:
muzeum.bialystok.pl/...::: powrót do menu POLSKA :::...